Gå till innehåll
Svenska Skolidrottsförbundet

Kontakt

Skolidrottsförbundets organisation bygger på att sprida ut förbundets resurser för att stärka stödet till den lokala verksamheten och skapa långsiktighet i det lokala stödet.

Skolidrottsförbundet består av 24 specialidrottsdistriksförbund (SDF) samt Norrbotten, dessa delas upp mellan fem verksamhetsutvecklare i Nord, Syd, Öst och Väst. Verksamhetstutvecklare har som uppdrag att vara Skolidrottsförbundets lokala företrädare och stötta både SDF och föreningar i området.

Gäller frågan Idrottonline hänvisar vi till Riksidrottsförbundets idrottssupport som har telefontid torsdag 12-15.
Telefonnumret är: 08-699 61 50.

 

Kontakt förbundskansliet

Skolidrottsförbundet
Idrottens Hus

Besöksadress: Skansbrogatan 7 11860 Stockholm
Postadress: Box 11016 100 61 Stockholm
Leverensadress: Östgötagatan 98 D 116 64 Stockholm

Vxl: 08- 699 60 00
Org.nr. 80 20 03-0618, Bankgiro 860-6519

Visa på karta Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

Skolidrottsförbundet
Idrottens Hus
Kungsgatan 89 (våning 2)
Box 3005
903 02 UMEÅ

Skolidrottsförbundet
Nedre Kaserngården 5
415 27, Göteborg

Besöksadress: Kungsgatan 6, Malmö

Postadress: Skolidrottsförbundet, c/o Helio AB, Kungsgatan 6, 211 49 Malmö


Förbundskansliet

Jonas Leth

Generalsekreterare

E-post: jonas.leth@skolidrott.se
Tel: 08-699 65 01

Thekla Hall

Biträdande generalsekreterare

E-post: thekla.hall@skolidrott.se
Tel: 08-699 65 05

Louise Hagström

Teamledare & projektledare

E-post: louise.hagstrom@skolidrott.se
Tel: 08-699 65 06

Cecilia Zimmerman

Ekonomi

E-post: cecilia.zimmerman@skolidrott.se
Tel: 070-618 28 28

Ella Spira

Verksamhetsutvecklare Syd (Föräldraledig 1/5 till 31/12 2024)

E-post: ella.spira@skolidrott.se
Tel: 08-699 65 08

Malin Bölander

Central verksamhetsutvecklare
Projektledare Skoljoggen

E-post: malin.bolander@skolidrott.se
Tel: 08-699 65 02

Petra Jacob

Projektledare för Idrottsklivet

E-post: petra.jacob@skolidrott.se
Tel: 08-699 65 12

Ronja Fredriksson

Verksamhetsutvecklare Nord

E-post: ronja.fredriksson@skolidrott.se
Tel: 08-699 61 02

Victor Bragard

Vikarierande Verksamhetsutvecklare Syd

E-post: victor.bragard@skolidrott.se
Tel: 08-699 65 14

Engla Sennerlin Holm

Koordinator inom paraidrott

Filip Granath

Verksamhetsutvecklare Öst

E-post: filip.granath@skolidrott.se
Tel: 08-699 65 03

Oliwer Forsberg

Projektadministratör Demokratiprojektet & Nya sätt att tävla

E-post: oliwer.forsberg@skolidrott.se
Tel: 08-699 64 28

Petra Saliba

Idrottsklivet: Områdes- och Idrottskoordinator, Göteborg

Sara Solindon

Verksamhetsutvecklare Väst

E-post: sara.solindon@skolidrott.se
Tel: 070-260 08 19

Viktor Morian

Kommunikations- och eventkoordinator

E-post: viktor.morian@skolidrott.se
Tel: 08-699 65 09

Förbundsstyrelsen

Erika Örjes

Ordförande

Evelina Aittamaa

Vice ordförande

Jennie Gustafsson

Ledamot

Karl Kalin

Ledamot

Morre Rezai

Ledamot

Tomas Kågebrand

Ledamot

Jenny Knookala

Ledamot

Mirza Basic

Ledamot

SaraKajsa Hermansson

Ledamot

Revisorer

Tommy Nilsson, Revideco

Ordinarie

Madeleine Beijer, Revideco

Ersättare

Valberedningen

Alexander Sövgren

Ordförande

Jenny Claesson

Ledamot

Melly Sarri

Ledamot

Elias Dellrup

Ledamot

Marcus Landestål Grapne

Ledamot

Publicerad: 2022-11-04

Senast uppdaterad: 2024-05-07